Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Historie Barvení

Už za dob královny Kleopatry se Egypťanky barvily. Pomocí heny dodávaly svým ebenově černým vlasům mahagonové a rezaté odstíny. Římanky zase toužili po blonďatých vlasech , které vídaly na hlavách otrokyň ze severských zemí, dobytých římskými vojáky. Dámy to pak řešily tím, že nechaly otrokyním blonďaté vlasy ostříhat a udělaly si z nich paruky. Také v dobách francouzské monarchie byly tmavé vlasy v nemilosti. Jejich majitelé si pomáhali tím, že je hodně pudrovali. Barvy, které se tehdy vyráběly, byly na bázi přírodních surovin. Až koncem roku 1860 začali výrobci používat kysličník. První oxidační barvu na vlasy představil v roce 1907 zakladatel firmy L´Oréal, pan Eugene Schueller. Tehdy ovšem bylo barvení vlasů stále v rukou odborníků - kadeřníků. První barvy pro domácí účely se začaly vyrábět až kolem roku 1960.

 

 Jakou barvu na vlasy zvolit?

Pokud možno kvalitní. Nezáleží ani tak na ceně, jako spíše na tom, aby byla opravdu vyzkoušená. Měla byste se poradit s odborníkem, jakou značku , jaký typ přípravku (přeliv, šampón…) a odstín zvolit. Odstín by měl vycházet z přirozené barvy vlasů, z barvy očí a zabarvení pleti. Samozřejmě, chcete-li tmavší či světlejší odstín vlasů, musíte tomu přizpůsobit i líčení a celkový vzhled. Byla jste-li brunetou a líčila si černý linky a rudou pusu a chcete se stát blondýnkou, měla byste zvolit světlejší make-up, pokud ho používáte, černou tužku na oči buď jen na horním víčku nebo lépe úplně vynechat a rty si líčit světlejším odstínem. Musíte mít na vědomí, že s barvou měníte i image a i jinak působíte na své okolí. Barvení vlasů je ve světě hodně populární. Zatímco v roce 1987 se barvily dvě ženy z deseti, v roce 1997 čtyři ženy z deseti, v roce 2007 je v průměru šest z deseti.

 

 Barvy na vlasy se dělí na:

 Barvící šampóny a pěny

 Přelivy

 Barvy s trvalým účinkem - oxidační 

 Zesvětlovače

 Barvy, které v jednom kroku zesvětlují a barví

 

 

 Barvící šampóny a pěny

- používají se ke zvýraznění přirozené barvy vlasů

- překrývají první šediny (až 30 %)

- nemají zesvětlující účinek, protože neobsahují oxidační   činidla ani amoniak

 - vymývají se po 6-8 umytích (POZOR!!! ne z cela)

 

 

Přelivy

- používají se ke zvýraznění přirozené barvy vlasů intenzivněji než šampony 

- překrývají šediny (až 50 %)

- obarví vlasy ve stejném nebo tmavším odstínu 

- mají jen minimální zesvětlující účinek, protože obsahují oxidační činidla (3% peroxid vodíku), ale většinou už neobsahují amoniak

- vymývají se po 24 umytích (POZOR!!! ne zcela)

 

Barvy s trvalým účinkem - oxidační

- používají se pro radikální změnu barvy přirozených i barvených vlasů 

- dokonale překrývají šediny (až 100 %)

- nevymývají se, mají dlouhotrvající účinky 

- dokáží zesvětlit přirozenou barvu vlasů až o 2 tóny, obsahují oxidační činidlo (6% peroxid vodíku)

- zbavíte se ji jedině, když je odbarvíte nebo necháte odrůst  


Zesvětlovače 

- používají se k melírování vlasů nebo k radikálnímu odbarvení vlasů 

- překrývají šediny (až 100%)

- odbarví vlasy vždy světlejším odstínem 

- nevymývá se, má dlouhodobý účinek

- dokáží zesvětlit až o 8 tónů, obsahují oxidační činidlo (9%-12% peroxid vodíku) a amoniak, který v poslední době nebývá už přidáván do šetrnějších odbarvovačů.

 

Barvy, které v jednom kroku zesvětlují a barví  

- používají se na tmavší vlasy nebo pro vytvoření světlejších odstínů

- překrývají šediny (až 100%)

- nevymývá se

- odrůstá

Na jakém principu barvy působí?

 

 

- naše vlasy obsahují pigmenty, které mají geneticky dané zbarvení. Tyto pigmenty obalují vlas na vlasovém povrchu, který je šupinatě uspořádán. Když vlas barvíme barvícím šampónem (6-8 umytí), pigmenty šampónu vniknou jen na povrch vlasové struktury, oživí tak barvu, ale nezmění ji výrazně. Přeliv už vniká hloub do vlasového vlákna a zanechává více pigmentů než šampón. Barvy s trvalým účinkem vnikají hluboko do vlasu a díky obsahu oxidačních činidel vytahují naše původní pigmenty a nahrazují je pigmenty novými. Barvy, které v jednom kroku zesvětlují a barví vniknou do vlasu, kde zbaví vlas převážné části přirozeného pigmentu a nahradí jej novou barvou. Když máme vlasy obarvené, je nutno používat šampón na barvené vlasy, protože šupinky na povrchu vlasu propouští častým mytím pigmenty z vlasového povrchu a tím vlas ztrácí lesk a hlavně barvu. Když vlasy odbarvíme, zbavíme se větší části přirozeného pigmentu. Množství ztraceného pigmentu záleží na agresivitě oxidačních činidel v barvě a také na době působení. Proto byste si měli dávat pozor, aby nezdařilá blonďatá nevypadala jako oranžová. Když už dosáhneme odstínu, který se nám líbí, měli bychom si opatřit šampón s péčí o blonďaté vlasy, aby po čase nezačal vlas okolními vlivy zelenat, žloutnou nebo zahnědat (chlór, mangan, železo, rtuť, vápník, hořčík, slaná voda,...)

 

Co dělat, když se rozhodnu vlasy nabarvit?

- jestli vlasy budete barvit poprvé, je toho dost k zvážení: odstín, typ barvy (přeliv, trvalá barva,…), jestli se budete barvit sama doma, nebo jestli tento krok přenecháte někomu znalejšímu. Nejprve si musíte uvědomit, že s barvou vlasů měníte i sebe, takže si musíte rozmyslet, zda jen oživíte barvu svých vlasů, nebo jestli ji radikálně změníte. K barvě vlasů patří i líčení a účes a to musíte podle potřeby a fantazie mezi sebou umět kombinovat. Naše vlasy po nabarvení budou potřebovat jinou péči, proto musíme koupit šampón, kondicionér a masku, které se budou věnovat typu vlasů, které budete mít (když budete mít blond, tak musíte koupit vlasovou kosmetiku speciálně pro blond vlasy, jinak by po pár měsících mohl váš blond odstín zhnědnout, zežloutnout nebo zezelenat)

 

Co dělat, když se rozhodnu vlasy dobarvit?

- máme-li už vlasy nabarvené a barva nám nemilosrdně odrůstá, musíme vlasy dobarvit. Nejprve vynecháme minimálně 14 dní před dobarvením kondicionér a masku z programu mytí, barva by se nám na vlasech nechytila a jestli jo, tak jen velmi slabě. Dále budeme rozmýšlet, zda-li se nám tato barva líbila nebo chceme vyzkoušet něco jiného a pak kontaktujeme našeho kadeřníka a proberete s ním všechny možnosti a dohodnete termín barvení (v tomto dni by neměla být menstruace, hormonální změny mají také vliv na výslednou barvu).